Az immunrendszert erősíthetjük:
- masszázzsal
- célzott légzéstechnikákkal
- megfelelő étrenddel
- meditációval
- minőségi alvással
- testmozgással
- gyógynövényekkel
A masszázs hatására nő a fehérvérsejtek (az immunrendszer sejtjeinek) száma, ezzel is segítve a szervezetet a fertőzésekkel szembeni védekezésben.
A masszázs immunerősítő hatása legelsősorban annak köszönhető, hogy nagyon hatékonyan aktivizálja a nyirokrendszer működését. Ez az alapja annak, hogy a szervezet megszabaduljon a méreganyagoktól és a baktériumoktól. A közvetlen stimulálás megkönnyíti és felgyorsítja a méregtelenítő folyamatokat, és ezzel a legtöbb esetben segíteni képes a szervezet öngyógyító képességét.
Ha a nyirokrendszer hibásan működik, a nyirokérfalakon megtapadó káros anyagok megnehezítik a szállítást. A nyirokfolyadék keringésének akadályozottsága a méreganyagok felhalmozódásával jár, és azzal, hogy a sejtek nem jutnak elegendő oxigénhez. Az elégtelen nyirokrendszer egészségügyi és esztétikai problémákat (pl. narancsbőr, fakó bőrszín) egyaránt okozhat. Legegyszerűbb persze ezekkel a veszélyekkel szemben is a megelőzés, de ha már tüneteket okoz a probléma, akkor is a gyógyulás egyik legfontosabb feltétele lehet a nyirokrendszer megtisztítása.
A nyirokrendszer tisztítását segíti:
- masszázs
- rendszeres testmozgás
- a nyirokrendszer működését javító diéta
- bőséges folyadékfogyasztás
- gyógynövények
- szaunázás
A masszázs a nyirokkeringéshez hasonlóan serkenti a vérkeringést is. Ennek hatására rugalmassá válik az érrendszer, és zavartalan lehet a sejtek oxigén- és tápanyagellátása. A kellő mennyiségű oxigén hiánya a sejtek gyorsabb pusztulásához és a szövetek lassabb regenerációjához vezet. Az oxigénhiány nem csak a belső szervek működését nehezíti. A bőrünk is különböző tünetekkel jelezheti, hogy a sejtjeinek több „üzemanyagra” lenne szükségük: a pigmentzavarok, a dehidratáltság, az egyenetlen bőrszín egyaránt figyelmeztető jel lehet. A masszázs sejtszinten is segíteni tudja az anyagcsere-folyamatok optimalizálását. (E téren komoly eredményeket várhatunk az itt található kézi masszírozógépektől is.)
Az immunrendszer megerősítését nemcsak közvetlenül segíti a masszázs, hanem kicsit távolabbi megközelítésben is. A kötőszöveti masszázs (bővebben itt olvashatunk róla, a masszázsfajtához legcélszerűbb kézi masszírozógépekről pedig itt) megkönnyíti a mozgást azáltal, hogy rugalmasabbá teszi az izmokat, az ízületeket és a szövetet. A visszanyert szabad mozgás, a testedzés pedig a testi-lelki-szellemi egyensúly megteremtésének és ezáltal az immunrendszer erősítésének egyik legismertebb eszköze.